Filip Vabroušek bral Olympijský běh jako tempový trénink. Adéla Stavinohová neví, kde bere energii

Letošní T-Mobile Olympijský běh se kvůli koronaviru konal v nezvyklém termínu. Místo v polovině června, tak až v polovině září. Zájem vytrvalců to však neodradilo.

Ve 34. ročníku toho ve Zlíně zvítězil Filip Vabroušek. Reprezentant týmu Sykora running se blýskl v závodu dlouhém 5 kilometrů na tartanové dráze Stadionu mládeže, časem 16:30. Druhé místo vybojoval se ztrátou dvaapadesáti sekund Jiří Červenka (SP Malenovice), bronzovou pozici obsadil v čase 17:52 Milan Šimek (KESBUK). V konkurenci 60 mužů doběhl dále Filip Tomanec (17:56) čtvrtý a Jan Kábela (oba SP Malenovice, 17:58) pátý. Filip Vabroušek v krajském městě splnil roli největšího favorita. "Závod jsem bral jako tempový trénink před mistrovstvím republiky do 23 let v běhu na 5000 metrů v Jablonci nad Nisou. Od startu jsem proto rozběhl tempo mezi 3:20 až 3:25 na kilometr," prozradil Vabroušek. Malenovickému vytrvalcovi se závod povedl. "V teplém počasí jsem se zhruba po kilometru na čele osamostatnil a na prvním místě už jsem potom zůstal až do cíle. Poslední kilometr jsem si vyzkoušel kilometrové tempo 3:05," prozradil mladý jednadvacetiletý atlet z Malenovic Vabroušek. Ten se po závodu naboso vyklusal, chvíli vyplaval a zajel si i na masáž.

Žen se v krajském městě sešlo 30. Mezi nimi v příjemné kulise v rychlém závodu dominovala domácí Adéla Stavinohová, jež první místo vybojovala za čas 19:52. Stříbrná byla o čtyřiačtyřicet sekund pomalejší Eva Kučerová 20:36 (Mattoni Freerun Zlín), třetí příčku brala za čas 20:38 Zuzana Koudelková (Český běžecký klub Zlín, 20:38). Dita Ryšková (Zlín, 20:37) skončila čtvrtá a obhájkyně loňského prvenství Mária Sýkorová z Vizovic (Sykora running) brala za čas 21:04 pátou pozici. Adéla Stavinohová je v tomto období neúnavná. Čtyři dny po zisku bronzu ve Festivalovém půlmaratonu si v domácím Olympijském běhu připsala další úspěch. "Sama nevím, kde beru tolik energie," rozdávala úsměvy v cíli Stavinohová. Rodačka z Velkých Karlovic od startu do cíle běžela na první příčce. "Běželo se mi fantasticky. V červnu byla Zlínská pětka na dráze mým prvním závodem v kariéře. V ní jsem se prezentovala časem 21:39. Dneska jsem si na stejné trati zlepšila čas na 19:52 a pokořila jsem hranici 20 minut. Asi je to tím, že jsem se před závodem dobře najedla a vyspala," byla těsné po doběhnutí do cíle středečního Olympijského běhu velmi dobře naladěná Adéla Stavinohová.

Olympijský běh ve Zlíně byl součástí seriálu Běhy Zlín 2020. Další závod z tohoto seriálu je na programu v sobotu 10. října a tím je 5. ročník Kašavského krosu v Kašavě. Tamní pořadatelé připravili dvě tratě (18 kilometrů s převýšením 700 metrů a 7,5 kilometru s převýšením 700 metrů). Start je u kašavského Obecního domu v 10 hodin.

Muži do 39 let: Filip Vabroušek (Sykora Running) 16:30.
Muži do 49 let: Jan Kábela (SP Malenovice) 17:58.
Muži do 59 let: František Dosoudil (Fénix Sport) 18:01.
Muži nad 60 let: Ivo Jurygáček (Malenovické podhradí) 23:08.
Junioři: Ondřej Hubáček (Bílovice) 19:39.

Ženy do 39 let: Adéla Stavinohová (Zlín) 19:52.
Ženy do 49 let: Dita Ryšková (Zlín) 20:47.
Ženy nad 50 let: Marie Drhová (SK Zafar) 25:16.
Juniorky: Renáta Flašarová (Biathlon Halenkovice) 24:57.