Vše o soutěži běžeckého seriálu
Běhy Zlín pořádají celoroční soutěž běžců. Zlínský běžecký seriál zahrnuje širokou škálu cca 15 závodů v délkách od 5 km až po půlmaraton, které se od února do prosince konají ve Zlíně a blízkém okolí.
Už při absolvování jednoho závodu je účastník započítán do průběžného pořadí jednotlivců. Dále se hodnotí také týmová soutěž. Na závěrečném vyhlášení za celý rok jsou vyhlášeny ženské a mužské kategorie. Putovní poháry získávají nejlepší žena, muž a tým.
Historie Zlínského běhání
Nejstarším zlínským závodem a zároveň i na Moravě je Běh přes valašské kotáry, jehož 72. ročník se uskutečnil 20. října 2019. Závod se dříve konal jako krosový běh na kopci Barabáš nad Zlínem. Mezi vítězi byste našli mimo jiné i čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. V roce 2002 byl závod se záměrem přitáhnout sponzory pořádajícím klubem AK Zlín přesunut do centra Zlína, kde se koná pod názvem Přes valašské kotáry – běh Zlínem.
Druhým nejstarším závodem ve Zlíně byl Běh kolem sadu Burešov. Založil ho Jan Kvapil v roce 1975, ale tento oblíbený běh bohužel po 32 ročnících skončil.
V letech 1969 - 1970 začala vznikat Liga - 100. Její myšlenka byla rozhýbat národ. Její členové - rekreační běžci, se časem měli propracovat z 36 km na 100 km měsíčně : 3x týdně 8 km, což bylo v té době považováno za rekreační, kondiční. Nebyly zde žádné práva, jen jednou za měsíc nahlásit počet naběhaných km. Liga 100 byla založena v Ostravě kardiologem Vlastimilem Myslivcem - velkým zastáncem běhu u zdravých osob, ale i pacientů při léčbě srdce. Spoluzakladatelem byl také Ivo Domanský z Prahy. Ve Zlíně ji založil mezi běžci moc oblíbený Jan Kvapil, který přitáhl velký počet lidí k běhání. V roce 1975 čítala Liga 100 v ČR 8000 běžců. Jan Kvapil kromě toho pro zlínské běžce organizoval autobusové zájezdy na celorepublikové setkání Ligy – 100, závody na běhy Děvín -Bratislava, Běchovice - Praha, Kosíř - Lutín aj.
Po listopadu 1989 začalo jejich členů velmi ubývat. Koncem 90-tých let začalo vznikat SOBZ - Sdružení organizátorů běžeckých závodů. U jeho zrodu byl opět Ivo Domanský z Prahy, který 5. listopadu 2012 zemřel. Toto sdružení doposud vydávalo ucelenou termínovou listinu všech "běhů mimo dráhu" v celé ČR. V roce 2012 měla termínovka 50. výročí (byla vydávána už před vznikem SOBZ).
V roce 1984 se k Janu Kvapilovi přidal a o několik let později vedení zlínských běhů převzal Jirka Prokop. Převzal pořádání závodů a postupně i pár dalších, které vznikly později. Celkem tak už řadu let pořádá 7 závodů (Běh Jižními Svahy, Josefský běh, Zlínskou lesní hodinovku, Strojařskou 10, Mikulášský a Štěpánský běh) a je až do současnosti jednou z ústředních postav zlínských běhů. Po roce 2000 vznikla Celoroční soutěž běžců - vytrvalců Zlínska, do které je započítáváno těchto 7 závodů spolu s dalšími v okolí Zlína.
Od roku 2014 se do organizace zlínského běžeckého seriálu zapojila skupina kolem Boba Komína a vznikl spolek Běhy Zlín. Seriálu výrazně pomohla podpora nových partnerů, ke zrychlení a zkvalitnění výsledkového servisu přispělo používání čipové časomíry.
Snažíme se být šetrní k přírodě
- Pro občerstvení závodníků nekupujeme vody v plastových lahvích. Používáme nádoby na vodu
- Opakovaně používáme stejné čipy a startovní čísla
- Po každé akci veškerý odpad třídíme
- Průběžné výsledky zbytečně netiskneme a snažíme se je zobrazovat on-line
- Veškeré značení na trase důsledně uklízíme