Ohlédnutí za sezónou 2021

Také začátek sezóny 2021 nabourala pokračující covidová epidemie, která neumožnila zahájit seriál tradičními závody v obvyklých termínech. Pro udržení motivace a možnosti vytočit si závodní tepy byly postupně vypisovány alespoň virtuální běhy. Cílem bylo ve vymezené období odběhnout určenou trať nebo vzdálenost. Nejdříve to bylo v čase prvního březnového týdne absolvovat trasu Běhu Jižními Svahy, poté při březnovém zákazu cestování mezi obcemi v druhé půlce března zaběhnout kdekoliv trasu 5 a 10 km nebo půlmaratónu a nakonec v první půlce dubna kdekoliv zaběhnout Hodinovku.

Naostro seriál začal slibně za krásného počasí až 9. května tradičně Během Jižními Svahy na pozměněné trati. Odpadl přeběh silnice, protože se startovalo až od závory na začátku cyklostezky za Kocandou a běželo se až k závoře před silnicí Mladcová – Racková. Celkem to bylo cca 8,1 zvlněných kilometrů s převýšením 145 m. Hromadný start a vyhlášení nebylo možné provést, startovalo se intervalově v rozmezí 3 hodin a výsledky se tak všichni dozvěděli až doma.

Už za normálních podmínek se 30. května mohl na Burešově uskutečnit 2. závod - Josefský běh, který se opět běžel na podporu zlínského Dětského centra. Následovalo dalších 9 závodů. Jak se stalo v posledních letech zvykem, v pořadí 13. závod - Mikulášský běh byl ve spolupráci se společností Krajči plus – výrobcem Cyrilových brambůrek připravován jako charitativní ve prospěch Nadačního fondu dětské onkologie Krtek v Brně. Bohužel těsně před konáním byl závod zrušen na základě doporučení KHS Zlín omezit hromadné akce. Klasický závod se sice neběžel, ale zájemci přesto mohli přijít a trať si v rozmezí 3 hodin individuálně proběhnout za povzbuzování trojice Mikuláš, čert a anděl. Kromě toho se podařilo na darovaném startovném předem přihlášených a na místě nakonec vybrat i slušnou částku na podporu dětské onkologie.

Poslední dva prosincové závody se už naštěstí mohly konat, nejdříve 26. prosince Štěpánský běh a poslední den roku seriál zakončil Silvestrovský běh.

Rok 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Počet závodů 13 (14)* 14 (15)* 14 (15)* 14 (15)* 17 (18)* 15 (16)* 16 (17)* 11 10 12 14 15 10 13
Počet startujících 511 (570)* 695 (1043)* 664 (1051)* 872 (1306)* 1061 (1579)* 1240 (1564)* 1716 (2292)* 1434 1264 1427 1887 2463 1560 1633
Průměrná účast / závod 39 (41)* 50 (70)* 47 (70)* 62 (87)* 62 (87)* 82 (97)* 107 (134)* 130 126 118 134 164 156 125

* včetně Rohálovské 10

Soutěž jednotlivců

Body se stejně jako od roku 2018 počítaly z celkového pořadí. I po zrušení Mikulášského běhu se do soutěže jednotlivců ze 13 uskutečněných závodů do konečného pořadí počítalo 75 % nejlepších výsledků, tj. 10 závodů.

V průběžném pořadí juniorek vedla Tereza Čižmářová (SKB Zlín), která byla na prvních 2 závodech jediná v kategorii. Skvělým výkonem na Běhu olympijského dne se před ní dostala její vrstevnice, třináctiletá Monika Železníková z Babic, která 5 km na dráze zaběhla za 19:31 a obsadila 19. místo z 86 startujících. Monika se ještě zúčastnila obou prosincových závodů, což ji stačilo k udržení prvního místa. Budeme rádi, když v roce 2022 přilákáme na start více juniorek a juniorů, kteří budou mít snížené startovné.

V kategorii žen do 39 let po prvním závodě vedla Barbora Macurová (2B WINNER TEAM), vicemistryně České republiky v půlmaratonu, která se zlínského závodu premiérově zúčastnila. Na dalších závodech už ale nestartovala a od druhého závodu si vítězství už nenechala ujít obhájkyně prvenství - Eva Kučerová (Mattoni FreeRun Zlín).

Kategorii žen do 49 let 4 závody vedla Helena Kotopulu (-), další 4 závody ji v čele vystřídala obhájkyně prvenství Mária Sýkorová (Sykora running), ale na 9. závodě, Kašavském krosu, Mária chyběla a před ní se dostala a celkově zvítězila Marcela Paveláková (-).

Až poslední závod rozhodl kategorii žen 50 a více let – po prvních 2 závodech vedla Olga Blaťáková (Sports Development Přerov), další 3 závody vedla obhájkyně celkového prvenství Iveta Víceníková (Asi dobrý oddíl). Tu sice po 6. závodě přeskočila Marie Tomanová, ale po dalším závodě byla Iveta až do posledního závodu opět lídrem své kategorie. Po posledním závodě a započítání 10 nejlepších výsledků se vítězkou stala Marie Tomanová (X-trail Orlová).

V juniorech se na průběžném prvním místě postupně vystřídal obhájce Ondřej Hubáček (KES BUK Team), kterého od 2. do 4. závodu nahradil Mikis Kotopulos (Titan Trilife Zlín). Po 5. a 6. závodě vedl Vojtěch Kachtík (eSVS.CZ Team) a od 7. do 11. závodu se na první místo vrátil Ondřej Hubáček. Poslední 2 závody ale opět měly staronového lídra, když se do čela vrátil a ve své kategorii zvítězil Vojtěch Kachtík (eSVS.CZ Team).

Kategorii mužů do 39 let po dvou závodech vedl Jan Kolárik (Edhouse.cz), od 3. do 9. závodu pak obhájce vítězství Ondřej Minařík (Valachbajk team), pouze po 6. závodě krátce vedl Jan Kučera (Mattoni FreeRun Zlín). Po 10. závodě se novým lídrem stal a celkově zvítězil Jiří Červenka (SP Malenovice).

V kategorii mužů do 49 let byl vývoj stejně jasný, jako v kategorii žen do 39 let – po prvním závodě sice vedl Svatopluk Janečka (TJ SKI TURIST Velké Karlovice), ale po druhém závodě se do čela dostal a už zde zůstal obhájce prvenství Jan Kábela (SP Malenovice).

V kategorii mužů do 59 let se to na čele střídalo – nejdříve zde byl po dva závody Bronislav Matouch (JISVA Zlín), po 3. závodě Pavel Červenka (SP Malenovice), po 4. závodě opět Bronislav, po 5. znovu Pavel a další 3 závody David Procházka (AC BUGGER). Po 9. závodě se na první místo propracoval obhájce vítězství František Dosoudil (Fénix sport), kterého sice další 3 závody zase vystřídal Pavel Červenka, ale po posledním závodě se k vítězství probojoval znovu František Dosoudil (Fénix sport).

Poslední kategorii mužů nad 60 let po prvním závodě vedl Vlastimil Bukovjan (KES BUK Team), po něm od 2. do 9. závodu Miroslav Švihel (BS Slopné). Další 3 závody se do čela sice dostal Štefan Groš (SK ZaFaR Frenštát p.R.), ale po posledním závodě se na první místo po započítání 10 nejlepších výsledků vrátil obhájce Miroslav Švihel (BS Slopné).

Putovní pohár pro nejlepší ženu s přehledem obhájila Eva Kučerová (Mattoni FreeRun Zlín) z kategorie ženy 19 - 39 let.

Na putovním poháru pro nejlepšího muže přibude nové jméno – po Janu Kábelovi pohár přebere jeho mladší týmový kolega Jiří Červenka (SP Malenovice) z kategorie muži 19 - 39 let.

Eva  soutěž o nejlepší ženu vedla po třetím závodě, Jirka se do čela vyrovnané soutěže o nejlepšího muže dostal až v závěru - po předposledním, 12. závodě.

Týmová soutěž

V soutěži týmů bylo po posledním závodě evidováno 226 týmů a různých uskupení. Na průběh soutěže měla vliv úprava pravidel pro rok 2021. Do roku 2018 se totiž počítali 3 nejlepší členové týmu, v roce 2019 a 2020 to bylo 5 a v sezóně 2021 byl počet nejlepších započítávaných výsledků zvýšen až na 6. Do konečného pořadí se jako vždy počítaly všechny závody seriálu.

Ve 13-ti závodech dokázaly prvenství získat pouze 4 týmy. Nejvíce vítězství, celkem v 9-ti závodech, si vyběhal tým SP Malenovice, 2x vyhrál Mattoni FreeRun Zlín. Jedno KES BUK Team, který zvítězil hned na prvním závodě a jednou také zvítězili závodníci Titan Trilife Zlín - jak jinak, než na jimi pořádaném posledním závodě – Silvestrovském běhu.

Ve 2. závodě, Josefském běhu, sice jen o 0,43 bodu zvítězil tým SP Malenovice, i to ale stačilo, aby se dostal na průběžné první místo. Po 3. závodě se opět měnil lídr týmové soutěže - do čela se probojovala ekipa Mattoni FreeRun Zlín, která si držela prvenství až do 10. závodu. Po 11. závodě, Kovářské 5, se na první místo opět dostal obhájce putovního poháru – tým SP Malenovice, kterému se postupně dařilo umazávat ztrátu vzniklou na jarním půlmaratonu a Slopenské 10. Těsné vedení se jim se ziskem 13123,24 bodů podařilo udržet a obhájit tak putovní pohár. To se od roku 2013, kdy byla soutěž týmů zavedena, podařilo jen týmu BS Slopné, který v letech 2015-2017 dokonce vyběhal hattrick.

Druhé místo získal Mattoni FreeRun Zlín (13020,63 bodů), v roce 2020 třetí. Za prvníma dvěma týmy se už vytvořila velká bodová díra – 3. Valachbaj team získal 6305,23 bodů, 4. KES BUK Team 4829,83 bodů a 5. STG Zlín pak 3930,45 bodů.

Viz. také Souhrn a vývoj pořadí v archivu výsledků.