Josefský běh ve Zlíně: Beníček rozhodl závod v průběhu druhého kilometru. Macurové se líbila trať

Výhry favoritů a skvělé časy ozdobily 35. ročník Josefského běhu ve Zlíně. Tradiční březnový závod doprovázelo poměrně příznivé počasí. V krajském městě bylo v sobotu dopoledne sice chladno, ale svítilo slunce. Teploměr ukazoval kolem 5 stupňů.

Na startu se losovala závodnická tombola o poukaz pro účast v letošním Festivalovém půlmaratonu ve Zlíně. Ten vyhrál Libor Blaha z Bedihoště.

MATĚJ BENÍČEK SI MOHL DOVOLIT ZVOLNIT TEMPO

Suverénní vítězství v Josefském běhu vybojoval reprezentant otrokovického týmu KESBUK Matěj Beníček. Malenovický vytrvalec se blýskl na trati rozložené do dvou kopcovitých okruhů mezi Burešovem, Štákovými pasekami a kopcem nad Příluky a zpět, časem 36:10. Druhou příčku obsadil se ztrátou 1 minuty a 34 sekund klubový kolega Jaroslav Vicher z Míškovic, bronz bral za čas 37:56 Filip Vabroušek z Malenovic (Sykora running).

"Závod jsem již tradičně bral jako tempový trénink,“ prozradil Matěj Beníček.

Ten od startu běžel ve velké vedoucí skupině. "Zhruba po 1,5 kilometru jsem zrychlil a probojoval se na první příčku. Na ní jsem se udržel i ve výběhu na Štákovy paseky, kde jsem si kontroval náskok na největšího soupeře Jaroslava Vichera. Od šestého kilometru už jsem si vzhledem k blížícímu maratonu v Bratislavě dokonce mohl dovolit tempo zvolnit,“ přiznal vytrvalec z Malenovic.

V cíli si pochutnal na bohatém občerstvení, které připravili pořadatelé.

"A odpoledne jsem si byl vytočit nohy na kole,“ užíval si sedmadvacetiletý Beníček celou sobotu.

TAKÉ DALŠÍ VYTRVALCI ZABĚHLI VÝBORNÉ ČASY

Také další vytrvalci předvedli výborné výkony a prezentovali se dobrými časy. Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team Zlín, 38:07) doběhl čtvrtý, Jiří Červenka (SP Malenovice, 38:21) obsadil páté místo, Svatopluk Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice, 38:36) byl šestý, Ondřej Minařík z Držkové skončil v čase 38:54 sedmý, zlínský Martin Hečko (oba Valachbajk Team, 38:56) osmý, Šimon Černý ze Zlína (39:08) devátý a Filip Bukovjan z Otrokovic (KESBUK, 39:22) desátý.

BARBORA MACUROVÁ OCEŇUJE PODPORU ZE STARTOVNÉHO PRO UKRAJINU

Mezi ženami podle předpokladů jednoznačně dominovala Barbora Macurová z Frýdlantu nad Ostravicí (Salomon/2Bwinner). Vytrvalkyně ze severu Moravy, která ve Zlíně studuje na vysoké škole, se prezentovala časem 40:52. Druhé místo potěšilo Silvii Zvonkovou z týmu Zvonek Sport Valašské Klobouky. Běžkyně z Valašska byla v cíli pomalejší o 2 minuty a 46 sekund. Bronz si pověsila na krk Ironmanka Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín, 44:28). Eva Kučerová z Lukova (Mattoni Freerun Zlín) skončila díky času 45:45 čtvrtá, zlínská Gabriela Dunajská (ELJAMRUN, 48:43) doběhla pátá.

"Účast v závodu jsem původně neměla v plánu. Hlavně proto, že přítele Filipa Bukovjana celý týden sužovaly zdravotní potíže. Nakonec se zotavil a vzhledem k tomu, že výtěžek ze startovného šel na pomoc pro děti na Ukrajině, tak jsme se oba rozhodli ve zlínském Josefském běhu startovat,“ vysvětlovala Barbora Macurová.

Běžkyně z Frýdlantu nad Ostravicí, která studuje na zlínské Univerzitě Tomáš Bati obor sociální pedagogiky, po startu chvíli běžela volnějším tempem.

"S přibývajícími metry a kilometry jsem však zrychlovala. Trochu mě ale trápí bolest zubů. To ovšem můj výkon neovlivnilo. Od úvodních metrů jsem totiž běžela na první příčce. Proto jsem si závod užívala. Líbila se mi také trať, kterou znám z tréninků,“ přiznala Macurová, jež se stačila ještě kochat krásnými výhledy na zlínský Maják a krajské město.

Vítězka také zvolila vhodnou obuv. "Takovou, která byla ideální do terénu v okolí Burešova a Štákových pasek,“ pochvalovala si 22letá Barbora Macurová.

NA PĚTILILOMETROVÉ TRATI BYLI NEJRYCHLEJŠÍ MIKIS KOTOPULOS A MONIKA ŽELEZNÍKOVÁ

V rámci letošního Josefského běhu se konal i pětikilometrový závod. V něm v mužích vyhrál Mikis Kotopulos (Titan Trilife Zlín, 20:09) před Ondřejem Hubáčkem (KESBUK, 20:39) a Stanislavem Chadimem (TJ Jiskra Otrokovice, 21:05).

Závod žen na pětikilometrové trati ovládla v čase 22:34 Monika Železníková z Babic, před orientační běžkyní z TJ OB Slovan Luhačovice Pavlou Dékány (24:37). Třetí byla Jana Kliková (Mattoni Freerun Zlín, 26:00).

V OKOLÍ BUREŠOVA SI ZAZÁVODILO 187 BĚŽCŮ A BĚŽKYŇ

"V obou závodech si v okolí Burešova zazávodilo celkem 187 běžců a běžkyň. Ti Dětskému centru Zlín, které sídlí na Burešově, předběžně vyběhali 21 000 Kč. Dětské centrum se ho ale rozhodlo věnovat organizaci pomáhající ohroženým dětem na Ukrajině,“ upozornil Jiří Prokop, jeden z pořadatelů letošního zlínského Josefského běhu.

SERIÁL BĚHY ZLÍN POKRAČUJE 9. DUBNA ZLÍNSKOU LESNÍ HODINOVKOU

Josefský běh ve Zlíně byl zařazený do celoročního seriálu Běhy Zlín 2022. Další závodem z tohoto seriálu bude v sobotu 9. dubna 40. ročník Zlínské lesní hodinovky. Po ní následuje v sobotu v sobotu 4. června 6. ročník trailového běhu Slavičínský miomoveRun 2022. Registrace do obou závodů je možná na webu behyzlin.cz.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ HLAVNÍHO DESETIKILOMETROVÉHO ZÁVODU V JOSEFSKÉM BĚHU VE ZLÍNĚ 2022

• Muži do 39 let (50 běžců): Matěj Beníček (KESBUK) 36:10.
  • Muži do 49 let (39 běžců): Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín) 39:31.
  • Muži do 59 let (16 běžců): Svatopluk Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice) 38:36.
  • Muži nad 60 let (5 běžců): Josef Gargulák (Sykora run) 46:29.
  • Junioři (1 běžec): Jáchym Koutný (Zlín – Kudlov) 48:01.
  • Ženy do 39 let (9 běžkyň): Barbora Macurová (Salomon/2Bwinner) 40:52.
  • Ženy do 49 let (5 běžkyň): Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín) 44:28.
  • Ženy nad 50 let (4 běžkyně): Dana Trčková (Holešov) 56:03.
  • Juniorky (1 běžkyně): Zuzana Kamlarová (Ruda nad Moravou) 1:01:08.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V PĚTIKILOMETROVÉM JOSEFSKÉM BĚHU VE ZLÍNĚ 2022:

• Muži do 39 let (15 běžců): Stanislav Chadim (TJ Jiskra Otrokovice) 21:05.
  • Muži nad 40 let (10 běžců) Martin Macek (Easy fitness Zlín) 24:44.
  • Junioři (6 běžců) Mikis Kotopulos (Titan Trilife Zlín) 20:09.
  • Ženy do 39 let (13 běžkyň) Pavla Dékány (TJ OB Slovan Luhačovice) 24:37.
  • Ženy nad 40 let (11 běžkyň) Jana Kliková (Mattoni Freerun Zlín) 26:00.
  • Juniorky (3 běžkyně) Monika Železníková (Babice) 22:34.