V Nočním běhu v Malenovicích byli nejrychlejší Václav Waloczek z Havířova a vytrvalkyně z Buchlovic Kateřina Mikulíková

Václav Waloczek (Atletika Havířov 1965) zvítězil v 1. ročníku Franz Josef Kaiser Nočního běhu ve Zlíně – Malenovicích. V závodu dlouhém 6,2 kilometru, dosáhl času 21:46. Druhý v cíli byl s 55 sekundovou ztrátou domácí malenovický vytrvalec Filip Vabroušek (Sykora running), třetí místo bral za čas 24:19 Jiří Červenka (SP Malenovice). 

"Dlouho jsem si přál, aby se v Malenovicích konal podobný závod. Proto jsem se na něho těšil a rád jsem se ho zúčastnil,“ vysvětloval svoji účast na startu nejúspěšnější regionální běžec ve výsledkové listině Filip Vabroušek. 

Ten od startu běžel na čele společně s Václavem Waloczkem.

"Snažil jsem se s favoritem udržet tempo. Ovšem na konci stoupání na 3. kilometru se mi Vašek vzdálil a havířovský vytrvalec pak v následujícím seběhu náskok na první příčce ještě navyšoval,“ upozornil na rozhodující moment v závodu zřiadvacetiletý Vabroušek. 

Z vytrvalců ze Zlínského kraje byl ještě Jan Maděrič z Uherského Hradiště (24:31) čtvrtý, Jan Kábela (SP Malenovice, 24:44) pátý, František Dosoudil z Hulína (Fénix Sport, 25:29) šestý, Marek Chmela (Valachbajk Team, 25:35) doběhl sedmý, junior Jiří Flašar (Biatlon Halenkovice, 25:39) osmý, Pavel Červenka (SP Malenovice, 26:00) devátý a Martin Hečko ze Zlína (Valachbajk Team, 26:13) desátý.       

Závod žen vyhrála časem 28:58 pětatřicetiletá Kateřina Mikulíková z Buchlovic, před Veronikou Jínkovou z Kvasic (Chřibské paninky, 30:32). Bronzovou pozici vybojovala zlínská běžkyně Jitka Bařinková (30:49). Čtvrté skončila Simona Grulichová (AK Drnovice, 31:06), pátou pozici obsadila Radka Vaďurová z Bílovic (31:16). 

Kateřina Mikulíková týdně naběhá zhruba 70 kilometrů. Letos už naběhala 2400 kilometrů. Na Noční běh v okolí malenovického hradu se však nijak speciálně nepřipravovala. Navíc byla týden před závodem nemocná, takže tréninky omezila. Byla si pouze dvakrát volně zaběhat, aby se rozhýbala. Závod v Malenovicích byl jejím prvním letošním nočním během. V něm neměla připravenou žádnou taktiku.

"Šla jsem do něho s tím, že se v něm, podobně jako ve všech ostatních závodech, pokusím dosáhnout na co nejlepší výsledek,“ plánovala. 

V Malenovicích se jí dařilo.

"Hned od startu jsem se mezi ženami probojovala na první místo a na něm jsem už zůstala,“ prozradila Mikulíková.

Počasí jí vyhovovalo. Vzhledem k celodennímu dešti se přizpůsobila také podmínkám.

"Počítala jsem s rozbahněnou tratí v lese. Proto jsem běžela ve starších botách,“ upozornila vytrvalkyně z Buchlovic. 

V cíli měla ze svého výkonu dobrý pocit. Na trati se sebe totiž vydala maximum. 

"Byla jsem ráda, že jsem ho bez problémů zvládla,“ pochvalovala si. 

Po závodě relaxovala doma s manželem Petrem u sklenky vína a u sledování filmu.

"Pustili jsme si americký film Truman Show,“ svěřila se ještě Kateřina Mikulíková.         

Závod v Malenovicích byl posledním pátým z letošního pětidílného seriálu Franz Josef Kaiser Nočních běhů 2022. Doprovázelo ho příjemné počasí. Teplota se pohybovala kolem 12°C. 

Letošního malenovického Franz Josef Kaiser Nočního běhu se v osmi kategoriích zúčastnilo 61 mužů, 31 žen a 12 tandemů Mix.

Start i cíl závodu byl u hradu v Malenovicích. První část trasy vedla po nenáročných stezkách v blízkém lese. Druhá část po cyklostezce.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORII FRANZ JOSEF KAISER NOČNÍHO BĚHU V MALENOVICÍCH 2022:

  • Muži do 39 let: Václav Waloszek (Atletika Havířov 1965) 21:46
  • Muži do 49 let: Jan Kábela (SP Malenovice) 24:44 
  • Muži nad 50 let: František Dosoudil (Fénix sport) 25:29   
  • Junioři: Jiří Flašar (Biatlon Halenkovice) 25:39 
  • Ženy do 39 let: Kateřina Mikulíková (Buchlovice) 28:58 
  • Ženy do 49 let: Jana Kliková (Mattoni Freerun Zlín) 34:08
  • Ženy nad 50 let: Jitka Bařinková (Zlín) 30:49  
  • Tandemy Mix: Nikola Novosadová, Radim Súkup 31:30

Lubomír Hotař

Fotogalerie - Noční běh Zlín 2022 / Milan Mikšík