Josefský běh ve Zlíně: Prvenství na trati v okolí Burešova slaví Filip Vabroušek a Eva Kučerová

Skvělé počasí orámovalo 36. ročník Josefského běhu ve Zlíně. Ten pořádal spolek Běhy Zlín. V sobotu v průběhu tradičního březnového krosového závodu v krajském městě bylo jasno, svítilo slunce a teploměr ukazoval kolem 10 stupňů.

Běžci na startovní čáře uctili minutou ticha památku průkopníka kondičního běhání ve Zlíně Jana Kvapila, který zemřel 4. března ve věku nedožitých 90 let.

FILIP VABROUŠEK O PRVENSTVÍ ROZHODL V NÁBĚHU DO 6. KILOMETRU

Závod mužů vyhrál Filip Vabroušek (Sykora running). Malenovický vytrvalec zaběhl na 10 kilometrové trati, rozložené do dvou kopcovitých okruhů, mezi Burešovem, Štákovými pasekami a kopcem nad Příluky a zpět, čas 36:20. Stříbrnou pozici obsadil další krosař z Malenovic Matěj Beníček (KESBUK). Ten byl v cíli pomalejší o 33 sekund. Třetí místo vybojoval v čase 37:32 Slovák Michal Kovacik (Garbsener SC).

Filip Vabroušek patřil k favoritům závodu.

"Na Josefský běh jsem se připravoval na cyklostezce podél řeky Moravy. Ve čtvrtek jsem si byl zaběhat rovinky na Stadionu Mládeže ve Zlíně a v pátek jsem se byl rozklusat po cyklostezce podél řeky Dřevnice,“ prozradil Vabroušek.

V závodu si chtěl otestovat aktuální formu před dubnovým Mistrovstvím republiky v běhu na 10 kilometrů, které se bude konat na Slovensku v Žilině.

"Od startu jsem běžel vpředu společně s Matějem Beníčkem a Michalem Kovacikem. Až do 5. kilometru jsem se s nimi na čele střídal ve vedení. V náběhu do 6. kilometru jsem pak zrychlil tempo a od svých největších soupeřů jsem se odpoutal,“ upozornil na rozhodující moment 23letý vytrvalec z Malenovic.

Toho na trati s prudkými výběhy a příjemnými seběhy nepotkala žádné krize.

"Vzhledem k profilu trasy se tempo pořád měnilo. Přesto jsem ještě ušetřil síly na závěrečný seběh,“ pochvaloval si Filip Vabroušek.

DAŘILO SE TAKÉ DALŠÍM BĚŽCŮM ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Také další vytrvalci předvedli výborné výkony a prezentovali se dobrými časy. Svatopluk Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice, 38:00) doběhl čtvrtý, Jiří Světinský (AK Hluk, 38:24) byl pátý, Filip Bukovjan z Otrokovic (KESBUK/2B Winner Team, 38:26) bral šesté místo, Tomáš Frýdl ze Vsetína obsadil díky času 38:37 sedmou pozici, Jan Kábela (SP Malenovice, 39:18) skončil osmý, Jiří Daněk z Uherského Hradiště (39:41) devátý a Jiří Červenka (SP Malenovice, 40:04) desátý.

EVA KUČEROVÁ TESTOVALA FORMU PŘED DUBNOVÝM MARATONEM V BRATISLAVĚ

Mezi ženami v hlavním závodu dominovala Eva Kučerová z Lukova (Mattoni Freerun Zlín), jež se blýskla časem 43:34. Druhá skončila Petra Jenyšová (KESBUK, 46:16), bronz si pověsila na krk Mária Sýkorová z Vizovic (Sykora running, 47:31).

"Josefský běh patří mezi moje oblíbené závody. Zejména kvůli pestré trati. Běží se v terénu i po silnici. Jsou na ní prudké kopce, ale i dlouhý seběh. Zpestřením jsou blátivé úseky,“ přiznala osmatřicetiletá Eva Kučerová.

Pro vytrvalkyni z Lukova to v sobotu byl poslední pořádný test před maratonem v Bratislavě, který se na Slovensku koná první dubnový víkend.

"Do závodu jsem proto nastoupila z plného tréninku. A přestože poslední měsíce trénuji pouze na rovině, tak se mi brzy po startu hned na začátku prvního stoupání podařilo mezi ženami probojovat na první příčku. Na čele jsem si pak vytvořila dostatečný náskok, proto jsem mohla ve druhém kole v dlouhém seběhu zvolnit tempo,“ prozradila Kučerová.

Ta si sobotní dopoledne ve Zlíně užívala. Kromě ní se hlavního závodu zúčastnil i její manžel Jan Kučera, který skončil v nabité kategorii čtyřicátníků v čase 44:19 na sedmém místě.

"V dětských závodech si zazávodil i náš 3letý syn Honzík. Pro něho byla největší odměna v cíli perníková medaile,“ měla radost i ze své ratolesti Eva Kučerová.

NA PĚTIKILOMETROVÉ TRATI BYLI NEJRYCHLEJŠÍ ADAM LINHART A VERONIKA BAGAROVÁ

V rámci letošního Josefského běhu se konal i pětikilometrový závod. V něm mezi muži zvítězil v čase 19:38 Adam Linhart, před Jakubem Linhartem (oba AK Zlín, 19:52), třetí byl Ondřej Hubáček (KESBUK, 20:01).

Závod žen na pětikilometrové trati ovládla díky času 24:01 Veronika Bagarová, před Barborou Kolmanovou (Decathlon Zlín, 24:36), na bronzové příčce skončila Petra Hájková ze Zlína (25:48).

V OKOLÍ BUREŠOVA SI ZAZÁVODILO 222 BĚŽCŮ A BĚŽKYŇ

V obou závodech si v okolí Burešova zazávodilo celkem 222 běžců a běžkyň. Ti také finančně podpořili Poradenské a krizové centrum Zlín. Celkem se vybralo 18000 Kč.

Pořadatelé připravili také program pro děti – hry, zavazování dřevěných modelů bot ve spolupráci s Centrem řemesel, dále pak skákací hrad a dětské závody, kterých se zúčastnilo 40 dětí.

SERIÁL BĚHY ZLÍN POKRAČUJE 15. DUBNA ZLÍNSKOU LESNÍ HODINOVKOU

Josefský běh ve Zlíně byl zařazený do celoročního seriálu Běhy Zlín 2023. Další závodem z tohoto seriálu bude v sobotu 15. dubna 41. ročník Zlínské lesní hodinovky. Po ní následuje v sobotu 10. června 7. ročník trailového běhu Slavičínský miomoveRun 2023. Registrace do obou závodů je už možná na webu behyzlin.cz.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V HLAVNÍM DESETIKILOMETROVÉM ZÁVODU V JOSEFSKÉM BĚHU VE ZLÍNĚ 2023:

• Ženy nad 50 let (7 běžkyň): Hana Laciková 48:20

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V PĚTIKILOMETROVÉM JOSEFSKÉM BĚHU VE ZLÍNĚ 2023:

• Muži do 39 let (25 běžců): Stanislav Chadim (TJ Jiskra Otrokovice) 20:34
  • Muži do 49 let (10 běžců): Antonín Šmigura (Entony team) 24:40
  • Muži do 59 let (2 běžci): Aleš Maděra (Ulička Team Kašava) 28:43
  • Muži nad 60 let (1 běžec): Štefan Groš (SK ZaFaR Frenštát pod Radhoštěm) 28:38
  • Junioři (20 běžců): Adam Linhart (AK Zlín) 19:38
  • Ženy do 39 let (20 běžkyň): Barbora Kolmanová (Decathlon Zlín) 24:36
  • Ženy do 49 let (15 běžkyň): Veronika Bagarová 24:01
  • Ženy nad 50 let (4 běžkyně): Tamara Sichálková (Mattoni Freerun Zlín) 28:43