V Kašavském krosu obhájil prvenství Andrej Višněvský, hlavní závod žen ovládla Tereza Zalabáková

Dvaatřicetiletý Andrej Višněvský vyhrál hlavní 16,6 kilometru dlouhý závod s převýšením 679 metrů v 7. ročníku Kašavského krosu. Zlínský vytrvalec v něm zaběhl čas 1:15:33. Stříbrnou příčku obsadil Matěj Beníček z Malenovic (KESBUK), ten byl v cíli pomalejší o 4 minuty a 9 sekund. Třetí místo vybojoval Svatopluk Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice, 1:19:50), čtvrtý byl Jiří Červenka (SP Malenovice, 1:20:01), na páté pozici doběhl v čase 1:22:18 reprezentant týmu Buls Rymice Radek Tabarka.

Andrej Višněvský v Kašavě obhájil prvenství z loňského roku.

"Kašavský kros byl skvělý závod. Trať vedla v nádherné přírodě, skvělá byla atmosféra kolem závodu a vydařilo se také počasí,“ užíval si pobyt v Kašavě Višněvský.

Ten hned po startu běžel na čele s Matějem Beníčkem a Ondřejem Minaříkem.

"Po prvním stoupání jsme vpředu zůstali už jenom s Beníčkem. Asi na 3. kilometru jsme se ale na trati málem ztratili, když jsme s Matějem běželi souběžně asi 50 metrů po vedlejší cestě vedle značené trasy. Naštěstí jsme si toho všimli. Poté ve druhém stoupání jsem se na čele už osamostatnil a na prvním místě jsem doběhl až do cíle,“ letmo popsal klíčové momenty v závodu zlínský vytrvalec Višněvský.

Krosař z krajského města byl na letošní Kašavský kros díky znalosti trati z minulého roku psychicky připravený.

"Spokojený jsem také v porovnání s loňským rokem s vylepšením času o 13 sekund v Kašavském závodu,“ těší Andreje Višněvského.

Trať vedla od Obecního domu v Kašavě směrem pod vrchol Vančice. Poté přes místo pádu bombardéru z druhé světové války k Vlčkovskému rozcestí, po loukách podél hlavní silnice do Kašavy. Dále na vrchol Na Sykorce, potom k posezení U Míků, záhy na vrchol Sobolice, Vinohrádek, poté kolem kašavského kostela k základní škole a na Vrzavé skály. Poté se běželo po hřebeni k Přístřešku Na Kopné, tam se zhruba po 20 metrech odbočilo doprava a pokračovalo se přes pastviny až pod poslední kopec v závodu Fišerku. Odtud se běželo do cíle u kašavského Obecního domu.

V 16,6 kilometrovém závodu žen zvítězila v čase 1:36:42 jednatřicetiletá Tereza Zalabáková z Holešova, druhá skončila Martina Doleželová z týmu SUPP STORE Napajedla (1:41:09), bronz brala za čas 1:41:19 Mária Sýkorová z Vizovic, čtvrté místo obsadila Vendula Skoupá ze Slavičína (obě Sykora running, 1:42:02), pátou příčku získala Hana Laciková (Staříč, 1:45:56).

Tereza Zalabáková si chtěla zazávodit pro ni v neznámém prostředí v okolí Kašavy.

"Kašavský kros jsem si chtěla hlavně užít. Ovšem, když jsem zjistila, jaký má závod převýšení, tak jsem před startem měla trochu obavy. Nicméně na pestré trati s krásnými výhledy, se mi běželo překvapivě dobře. Snažila jsem se nepřepálit začátek, s přibývajícími kilometry jsem držela rovnoměrné tempo. Kopce mi nevadily,“ přiznala vytrvalkyně z Holešova.

Ta se na první pozici probojovala v mírném stoupání v průběhu 9. kilometru, kde předběhla favorizovanou Martinu Doleželovou.

"Ve zbytku závodu jsem ale čekala, že se Martina na první místo vrátí. První příčku jsem však udržela až do cíle,“ radovala se z cenného sportovního triumfu Tereza Zalabáková.

V Kašavě uspořádali také 8 kilometrový závod (převýšení 254 metrů). V něm mezi muži doběhl na první příčce Adam Linhart (AK Zlín, 36:24), mezi ženami se z prvenství radovala Markéta Laciková (TJ Slezan Frýdek-Místek, 40:49).

V rámci 6. ročníku Kašavského krosu se hodnotila i kategorie VLKADRŽ – závod o nejlepší běžce s trvalým pobytem, nebo rodáky z Vlčkové, Kašavy a Držkové.

V tomto měření sil 16,6 kilometrový závod vyhrál Ondřej Minařík (Valachbajk Team, 1:23:23). V 8 kilometrovém závodu mezi muži zvítězil Petr Zbranek (TJ Kašava, 46:46), mezi ženami první příčku vybojovala Denisa Pospíšilová (Ulička team Kašava, 45:09).

V letošním Kašavském krosu si v obou závodech ve všech kategoriích a také v závodech dětí zazávodilo celkem 210 běžců a běžkyň. V hlavním 16,6 kilometrovém závodu se představilo 81 vytrvalců, na 8 kilometrové trati poměřilo síly 69 běžců. V 11 dětských kategoriích bojovalo o co nejlepší výsledek 29 kluků a 31 holek.

Závodu přálo slunečné počasí. Příjemná teplota se pohybovala kolem 23 °C.

Na pořádání závodu se podílela spousta dobrovolníků včetně kašavských hasičů. Hlavními organizátory závodu byli Zdeněk Langer a Tomáš Minařík.

Kašavský kros byl zařazený do celoročního seriálu Běhy Zlín 2023. Dalším závodem z tohoto seriálu bude 6. ročník Provodovského běhu. Závod v Provodově se koná v sobotu 28. října. Online registrace je už nyní možná na webových stránkách Běhy Zlín.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V HLAVNÍM 16,6 KILOMETROVÉM ZÁVODU V KAŠAVSKÉM KROSU 2023:

VÍTĚZOVÉ DĚTSKÝCH KATEGORIÍ:

Ondřej Meravý, Adam Hýža, Laura Zichová, David Holub, Viktorie Zimková, Matěj Doležel, Johanka Šarmanová, Viktor Šišák, Edita Kamlerová, Sebastian Bečica, Diana Holbová.