Rohálovskou desítku vyhráli mladí vytrvalci Tomáš Habarta a Iva Gieselová

Ideální počasí, skvělá atmosféra, výborná divácká kulisa a velmi dobré časy ozdobily 31. ročník silničního běhu Rohálovská desítka v Prusinovicích.

V závodu zvítězil Tomáš Habarta. Reprezentant Slovácké Slavie Uherské Hradiště dosáhl na desetikilometrové obrátkové trati z Prusinovic do Tučap a zpět, času 30:50. Druhé místo vybojoval se ztrátou 5 sekund Jakub Zemaník (SSK Vítkovice), bronzovou příčku bral za čas 31:54 Ondřej Fejfar (AK Kroměříž – O. Němec), čtvrtou pozici obsadil Roman Paulík (Lokomotiva FOSFA Břeclav, 31:58), pátý byl Lukáš Chwistek (SSK Vítkovice, 32:14). Letošní Rohálovská desítka byla Mistrovstvím republiky veteránů v silničním běhu.

HABARTA O TRIUMFU ROZHODL 300 METRŮ PŘED CÍLEM

Tomáš Habarta v Prusinovicích obhájil prvenství z loňského roku. Na Holešovsku to byl jeho první letošní závod. Navíc první pod novým trenérem Hakimem Salehem. ,,20. prosince jsem se vrátil ze soustředění v Jihoafrické republice a 23. prosince jsem si vykloubil koleno. Kvůli tomu jsem vynechal celou halovou sezonu. Pro účast v Prusinovicích jsem se rozhodl až po poradě s trenérem a mamkou v sobotu 17. února,“ vysvětluje reprezentant AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště. Rohálovskou desítku bral jako test kolena a test před letní sezonou. ,,Šel jsem do ní z plného tréninku. V týdnu před závodem jsem naběhal zhruba 100 kilometrů a v pátek jsem byl ještě v posilovně. Tam jsem si trochu namohl záda,“ prozradil Habarta. Vývoj závodu kontroloval. Menší krizi měl až v posledním vyhlášeném kopci ,,Dílák“ těsně před Prusinovicemi. ,,Do 4. kilometru jsem běžel ve vedoucí pětičlenné skupině. Poté jsme vpředu zůstali už jenom s Jakubem Zemaníkem. Od Jakuba jsem se pak odpoutal až 300 metrů před cílem, kdy jsem zrychlil tempo. Na první příčce jsem pak už zůstal,“ upozornil na klíčové momenty 20letý Tomáš Habarta. Ten zatím účast v žádném dalším závodě neplánuje. ,,V přípravě se nyní zaměřím na start v květnové extralize družstev na dráze,“ svěřil se ještě v cíli atlet z Uherského Hradiště.

DAŘILO SE I DALŠÍM REPREZENTANTŮM ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE

V nabité konkurenci se prosadili také další reprezentanti Zlínského kraje. Filip Vabroušek z Malenovic (Sykora running, 34:15) skončil jedenáctý, Andrej Višněvský ze Zlína (Fyziostep, 34:39) třináctý a Pavel Žajdlík z Ostrožské Lhoty v čase 35:10 devatenáctý.

GIESELOVÁ SE OD BARBORY MACUROVÉ ODPOUTALA V KOPCI V TUČAPECH

Závod žen vyhrála Iva Gieselová (TJ Šumperk), která na zlaté příčce doběhla v čase 36:09. Stříbro si pověsila na krk Barbora Macurová z Frýdlantu nad Ostravicí (2B Winner Team, 36:59), třetí byla Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava, 37:57), čtvrtá skončila Danka Truksová (TÜV SÜD Rusava Bike Team, 39:12), pátá do cíle doběhla Jitka Špičáková z Olomouce (AD Sport/Alisy Sport team 39:37).

Pro Ivu Gieselovou to byla první účast v Rohálovské desítce. ,,V Prusinovicích závodil můj přítel Tomáš Křivohlávek a tak jsem na Hanou odjela s ním,“ vysvětluje reprezentantka TJ Šumperk. Cesta na Holešovsko, kde po zranění testovala formu, se jí vyplatila. ,,Na začátku běžela na první příčce Barbora Macurová. Tu jsem po úvodním kilometru doběhla a poté jsme do 5. kilometru běžely na čele spolu. Na první místo jsem pak zaútočila v prudkém kopci Trní před obrátkou v Tučapech. Ve zbytku závodu jsem pak v sebězích šetřila síly a pobyt na zlaté pozici jsem udržela až do cíle,“ potěšil triumf na Hané 19letou Ivu Gieselovou. Náročná trať se jí líbila. ,,Pokud budu příští rok zdravá, tak se do Prusinovic ráda vrátím,“ slibuje šumperská atletka.

DO CÍLE DOBĚHLO 504 BĚŽCŮ A BĚŽKYŇ. NA KRATŠÍCH TRATÍCH SI ZAZÁVODILO 139 DĚTÍ

Do letošní Rohálovské desítky, kterou zaštiťoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, se prezentovalo 550 vytrvalců a vytrvalkyň. Do cíle doběhlo 504 běžců a běžkyň. Ve 12 žákovských kategoriích poměřilo síly 139 dětí. V Rohálovské desítce 2024 si tak ve všech kategoriích zazávodilo 689 běžců.

STARTÉRKOU ZÁVODU BYLA MISTRYNĚ SVĚTA HELENA FIBINGEROVÁ

Startérkou, čestným hostem a patronkou závodu, který pořádali BK Holešov, Obecní úřad Prusinovice, Rohálov bike team a kluby Vesani.cz, NeKo Prusinovice, byla mistryně světa ve vrhu koulí na mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983 Helena Fibingerová.

POČASÍ SE VYDAŘILO. TEPLOMĚR UKAZOVAL 10 °C

Závod doprovázelo ideální téměř jarní počasí. Bylo polojasno, foukal mírný vítr, teplota se pohybovala kolem 10 °C.