Andrej Višněvský: Na Festivalový půlmaraton ve Zlíně se těším celý rok

Tradičním účastníkem zlínského Festivalového půlmaratonu je Andrej Višněvský. Reprezentant týmu Fyzio Step se v neděli už po osmé postaví na start tohoto závodu. 

V roce 2017 v něm skončil šestý (1:21:09), o rok později desátý (1:20:35), v roce 2019 jedenáctý (1:26:17), v roce 2020 devátý (1:21:16), další rok 2021 byl sedmý (1:23:44), v roce 2022 rovněž sedmý (1:16:40) a v loňském roce, kdy byl nejlepším běžcem ze Zlínského kraje v závodě, doběhl do cíle v čase 1:13:08 na páté příčce. Višněvský bude letos patřit k favoritům závodu.

,,V rodném městě je povinnost zúčastnit se takového závodu,“ tvrdí Višněvský, který se na domácí půlmaraton svědomitě připravoval.

,,Od března jsem každý měsíc naběhal 150 až 200 kilometrů. Víc mi ale neprospívá,“ ví, co potřebuje vytrvalec z krajského města.

Ten tento týden hlavně regeneroval síly, protože měl v nohách šestihodinový závod v Praze ve Stromovce. Na zlínský půlmaraton, při němž se těší na skvělou atmosféru okolo něho, ale bude připravený.

,,Zkusím ho běžet na čas pod 1 hodinu a 17 minut. K tomu bych však potřeboval, aby bylo chladnější počasí.,“ plánuje vytrvalec z krajského města, jehož půlmaratonským osobním rekordem je čas 1:17:05 ze září 2015 z Příluk.         

Jak jste zatím prožil letošní rok?

Doposud to byl velmi náročný rok. Zemřel mi táta, změnil jsem zaměstnání, stal jsem se masérem. Zároveň jsem se toho hodně naučil o lidech. Myslím, že mi všechny tyto události pomáhají být lepším člověkem.

V jakém jste sportovním rozpoložení těsně před startem Festivalového půlmaratonu?

Na běh se vždy můžu spolehnout jako na způsob relaxace od všedních starostí. Takže se v dobré kondici udržuji v průběhu celého roku.

Proč jste se rozhodl startovat v letošním ročníku zlínského Festivalového půlmaratonu?

Z lásky k rodnému městu. Festivalový půlmaraton je pro nás běžce ze seriálu Běhy Zlín sváteční závod. Moc si ho všichni užíváme.

Jak jste se na půlmaraton ve Zlíně připravoval?

Jsem běžec, který nikdy žádný běžecký plán neměl. Vycházím z intuice, ale ne vždy ji poslechnu.

Kolik jste letos zatím naběhal kilometrů?

Od začátku roku 1109 kilometrů, při tom jsem zdolal přes 18 000 výškových metrů.

Jak a kde jste se připravoval v posledních týdnech před závodem?

V lese a v kopcích v okolí Zlína. Zúčastnil jsem se skvělých závodů Dobroběhu Slováckem v Bílovicích, Žlutavské 11 a miomoveRun ve Slavičíně.

Které závody se Vám nejvíc povedly?

Potěšilo mě v nabité konkurenci 13. místo v únorové Rohálovské desítce v Prusinovicích a v květnu třetí vítězství v řadě v závodě  miomoveRun ve Slavičíně.

Jak se vám líbí trať Festivalového půlmaratonu ve Zlíně?

Je dokonalá.

Jakou v letošním roce zvolíte taktiku?

Půjdu, jako vždy nadoraz a uvidím, co se stane na 17. kilometru.

Co bude v závodě rozhodovat?

Vítr a 17. kilometr. To jsou pro mě největší strašáci.

Jaké Vám bude vyhovovat počasí?

Téměř nic mi nevadí. Jenom vítr a bouřka.

S jakým výsledkem budete spokojený?

Bylo by super pohybovat se kolem výsledku, jako v loňském roce a zaběhnout čas kolem 1:13:00. Ale když to nevyjde, tak nevadí, Festivalový půlmaraton je pro mě běžecký svátek.

Kdo Vás bude v průběhu závodu a hlavně podél trati podporovat?

Kromě rodiny určitě také spousta známých.

Jaký je Váš osobní půlmaratonský rekord?

Ten je 1:13:08 a zaběhl jsem ho v loňském roce ve zlínském Festivalovém půlmaratonu.

Lubomír Hotař