V Kašavském krosu triumfoval Jakub Vodárek. Hlavní závod žen ovládla Markéta Laciková

Jakub Vodárek z Otrokovic (Všeproakci.cz) ovládl hlavní 16,6 kilometru dlouhý závod s převýšením 679 metrů v 8. ročníku Kašavského krosu.

V něm zaběhl čas 1:18:33. Druhé místo obsadil Radoslav Šíbl z Fryštáku (Ekodrill Zlín), který byl pomalejší o 34 sekund, bronzovou příčku vybojoval Svatopluk Janečka ze Zlína (TJ Ski - turist Velké Karlovice, 1:19:38), na čtvrté pozici do cíle doběhl Ondřej Minařík z Držkové (Valachbajk team, 1:22:30), pátý skončil Jiří Červenka (SP Malenovice, 1:23:31).

Jakub Vodárek si oblíbil závody v seriálu Běhy Zlín. Do Kašavy ho přilákala atraktivní trasa. Do Kašavského krosu ale šel z plného tréninku. Nijak speciálně se na něho nepřipravoval. ,,Od začátku jsem však chtěl běžet na čele a chtěl jsem ho vyhrát,“ plánoval vytrvalec z Otrokovic. To se mu podařilo. ,,Trasa byla těžká, ale vyvážená. Seděla mi. Velký respekt patří pořadatelům, jak ji připravili a hlavně vyznačili,“ děkuje Vodárek.

Ten od startu běžel na čele s Fryštáčanem Radoslavem Šíblem. ,,Radka jsem nechal diktovat tempo. Byly úseky, kdy mi jeho tempo nechutnalo. Nicméně takticky jsem ho po celý průběh závodu měl na dohled a přežil jsem i těžké momenty,“ přiznává otrokovický běžec. O osudu závodu se rozhodlo v posledním kopci.

,,V něm jsem nastoupil a na můj nástup a ani v následujícím seběhu Radek nedokázal zareagovat,“ upozornil Jakub Vodárek, kterému se dařilo v sebězích a technických úsecích. ,,V kopcích jsem cítil, že v současném období trénuji naplno. Největší krizi jsem měl ve stoupáních mezi 6. až 8. kilometrem a v táhlých loukách. V těchto úsecích bylo těžké akceptovat tempo Radka Šíbla. Proto bylo dobře, že jsem zvolnil tempo. Ušetřené síly se mi hodily v závěru závodu,“ těší Vodárka.

S výkonem v Kašavě je spokojený. ,,Poprvé v kariéře jsem vyhrál závod ze seriálu Běhy Zlín. Věřím, že ne naposledy. Dosažený čas jsem neřešil, ale myslím si, že není špatný,“ těší krosaře z Otrokovic. Kašavský triumf oslavil s přítelkyní Dorkou a nedávno narozeným synem Jakubem. ,,Malý Jakub mi dodává při závodění sílu. Po jeho narození jsem v závodech vždy skončil do třetího místa,“ pochvaluje si rodinnou pohodu 36letý Jakub Vodárek. Po příjezdu domů malého Jakuba přebalil a uspal. ,,A pak jsem si dal zasloužené plzeňské pivo,“ svěřil se ještě otrokovický vytrvalec.

Na start dalšího závodu se Jakub Vodárek postaví už tuto sobotu 19. října, kdy ho čeká v domácím prostředí trailový běh Otrokovické svahy. V něm chce také uspět.

V 16,6 kilometrovém závodě žen zvítězila díky času 1:38:06 Markéta Laciková (Démonky staříčských štol), druhá byla Martina Nejedlá z Fryštáku (1:40:18), třetí místo obsadila Martina Doleželová (Asics, 1:40:20), čtvrtá skončila Jana Žaludková (SP Malenovice, 1:45:18), pátou příčku brala za čas 1:47:45 Hana Laciková (Démonky staříčských štol).

V Kašavě uspořádali také 8 kilometrový závod (převýšení 254 metrů). V něm mezi muži doběhl na první příčce Jan Maděrič (34:32). Mezi ženami se z prvenství radovala Kateřina Šafránková (41:15).

V rámci 8. ročníku Kašavského krosu se hodnotila i kategorie VLKADRŽ – závod o nejlepší běžce s trvalým pobytem, nebo rodáky z Vlčkové, Kašavy a Držkové.

V tomto měření sil 16,6 kilometrový závod vyhrál Ondřej Minařík (Valachbajk Team, 1:22:30).

V 8 kilometrovém závodě mezi muži zvítězil v čase 38:52 Radim Mahďák z Kašavy. Mezi ženami první příčku vybojovala Denisa Pospíšilová (Ulička Team Kašava, 43:47).

V letošním Kašavském krosu si v obou závodech ve všech kategoriích a také v závodech dětí zazávodilo celkem 193 běžců a běžkyň. V hlavním 16,6 kilometrovém závodě se představilo 67 vytrvalců, na 8 kilometrové trati poměřilo síly 51 běžců. V 11 dětských kategoriích bojovalo o co nejlepší výsledek 75 dětí. Závodu přálo počasí. Bylo polojasno, teplota se pohybovala kolem 12°C.

Na pořádání závodu se podílela spousta dobrovolníků včetně kašavských hasičů. Hlavními organizátory závodu byli Zdeněk Langer a Tomáš Minařík.

Kašavský kros byl zařazen do celoročního seriálu Běhy Zlín 2024. Dalším závodem z tohoto seriálu bude 7. ročník Provodovského běhu. Závod v Provodově se koná v pondělí 28. října. Online registrace je už nyní možná na webových stránkách spolku Běhy Zlín.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V HLAVNÍM 16,6 KILOMETROVÉM ZÁVODĚ V KAŠAVSKÉM KROSU 2024:

VÍTĚZOVÉ DĚTSKÝCH KATEGORIÍ V KAŠAVSKÉM KROSU 2024:

Adam Šlampa, Agnes Smyčková, Adam Horsák, Ella Holíková, Artur Smyček, Johana Šarmanová, Veronika Šiblová, Vojtěch Folta, David Hroš, Laura Zichová, Adam Hýža.