2. závod - jarní SriChinmoy 1/2 maraton

Druhým závodem seriálu byla v neděli 1. března jarní verze 10. ročníku Sri Chinmoy 1/2 maratonu uspořádaného Sri Chinmoy Marathon Teamem na okruhu v Přílukách u Zlína.

Po větrné a chladné sobotě se počasí během noci a ranní přeháňce naštěstí zlepšilo a na startu v 10 hodin se sešlo už v téměř jarních podmínkách za svitu slunce a teplotě lehce pod 10 stupňů celkem 107 vytrvalců včetně 15 žen. Trať dlouhou 21,0975 km tvořil rovinatý okruh po asfaltové cestě a cyklostezce na okraji průmyslové zóny. Okruh bylo třeba oběhnout 8 a ¾ krát.

Hned po startu šel do vedení Pavel Šedík a do 2. kola vbíhal s 30 m náskokem na dvojici Janečka - Zvonek. Od začátku Pavel držel rychlé tempo, které měl rozpočítáno na vyrovnání traťového rekordu 1:12:06 Jiřího Petra ze 4.11.2018. Ve třetím kole měl náskok 150 m a stále jej zvětšoval. V průběhu závodu se podmínky mírně zhoršily a závodníky začal brzdit vítr. Osamocený Pavel Šedík (AK Kyjov) nakonec na rekord ztratil 28 vteřin, ale obhájil loňské vítězství v čase 1:12:34. Zlepšil se tak o 2 minuty a 43 vteřin oproti času z prvního startu na půlmaratonu. Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky) se ve 3. kole odpoutal od Sváti Janečky a po sólo výkonu si s přehledem za 1:15:30 doběhl pro 2. místo. To Sváťa Janečka (TJ SKI Turist Velké Karlovice) musel v závěru o 3. místo bojovat, když cílem proběhl v čase 1:19:39, 8 vteřin před Vojtěchem Sklenářem (Karlovice) – 1:19:47. Pod hodinu dvacet se o 1 vteřinu ještě vešel 5. Jiří Daněk (Uherské Hradiště) – 1:19:59.

V kategorii žen se ujala vedení Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín), která dala závodu přednost před plánovaným tempovým běžeckým tréninkem. K traťovému rekordu 1:25:01 Jany Dorazilové z 4.3.2012 se sice nepřiblížila, ale i tak si doběhla pro vítězství s časem 1:31:03. Druhá se ztrátou 2 minut a 17 vteřin doběhla Mária Sýkorová (Sykora running) – 1:33:20 a 3. Simona Světinská Švecová (Titan Trilife Zlín) – 1:34:59. Maxi bramboru ve tvaru srdce za 4. místo dostala Eva Kučerová (Mattoni Freerun Zlín) – 1:38:11. Pátá doběhla Vendula Skoupá (Sykora running) – 1:42:35.

Znovu se nejen závodníci sejdou v pátek 13. března – tentokrát ale na slavnostním vyhlášení ročníku 2019, na které jste všichni zváni.

Dalším závodem bude v sobotu 21. března 33. ročník Josefského běhu na 5 a 10 km ve Zlíně. Závod bude nově odstartován z nádvoří Čiperovy vily a poběží se ve prospěch Dětského centra Zlín na stejné trati jako loni.