Kotáry – 11. závod

Týden po závodě uprostřed přírody v okolí Kašavy uspořádal v neděli 20. října Atletický klub Zlín, z.s. s podporou Statutárního města Zlín a Zlínského kraje 11. závod seriálu - 72.ročník běhu Zlínem „Běhu přes valašské kotáry“. Název tohoto nejstaršího závodu ve Zlíně a současně také i na Moravě odkazuje na původní trať, ale v roce 2002 byl z kopce Barabáš závod přesunut do centra Zlína a získal tak přívlastek městský. Start a cíl je totiž před radnicí na náměstí Míru a téměř rovinatý okruh dlouhý 1370 m vede parkem kolem zámku a tržnicí zpět na náměstí.

Babí léto vydrželo celý týden a závodilo se tak za ideálních podmínek s jasnou oblohou. Během dopoledne, kdy na náměstí závodily děti a mládež, teplota vystoupala až nad 18 stupňů. Ve společném závodě žen, juniorek a dorostenek na 2 okruhy (2740 m) od začátku udávala tempo dorostenka, 16-ti letá Pavla Štoudková z AK Olymp Praha, které z 13-ti členného startovního pole stačily jen s malými odstupy Hálová a Kotopulu. Ve 2. okruhu ještě zrychlila, svůj náskok ještě zvýšila a do cíle doběhla v čase 10:10 vítězně 15 vteřin před 2. Kateřinou Hálovou (AK Zlín) – 10:25 a 3. Helenou Kotopulu (Titan Trilife Zlín) – 10:51. Čtvrtou příčku obsadila teprve 11-ti letá Monika Železníková (Biatlon Halenkovice) – 11:47, která zvítězila už v dopoledním závodě dívek na 800 m. Pátá doběhla Jitka Bařinková (Zlín) za 12:07.

Jako poslední byl ve 12:15 odstartován závod mužů na 6 kol (8220 m). Na startu se jich stejně jako loni sešlo celkem 59 a mezi nimi byla ještě osamocená Helena Kotopulu, která si to po závodě žen dala ještě jednou. Po rychlém začátku vznikla na čele trojice Sasyn a bratři Kučerovi. Jako první z této skupinky v závěru 1. kola odpadl Martin Kučera. Ve 2. kole v krátkém výběhu k zámku odpadl i Lukáš Kučera a René Sasyn si během 1,5 okruhu vybudoval až 100 m náskok. Ve čtvrtém kole ale ztrátu začal Lukáš Kučera stahovat a v náběhu do 5., předposledního kola šel do vedení. I přes následnou krátkou krizi si Lukáš Kučera  (Eleven Run team) vytvořil náskok 13 vteřin a zvítězil v čase 27:34. Druhý doběhl René Sasyn (TJ Dukla Praha) – 27:47 a 3. místo na bedně Martin Kučera (Eleven Run team) - 28:33. Na čtvrtém místě se umístil Ladislav Suk (VSK Univerzita Brno) – 29:10 a pátý doběhl Jiří Brychta (TJ Nové Město na Moravě) – 30:01. Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín) doběhla celkově 29. za 35:38.

Rekord trati žen 9:26 z roku 2007 od Gortel Agnieszka (TS AKS Chorzóv) ani rekord Petra Vitnera 25:39 z roku 2013 nebyly ani letos překonány.

Dalším závodem seriálu bude v neděli 9. listopadu Kovářská 5, která se poběží ve Zlíně v bývalém svitovském areálu se startem a cílem u budovy č. 72 pořádající kovárny VIVA.