Běh Olympijského dne se běžel ve středu i ve Zlíně

Stejně jako v mnoha dalších městech se i ve Zlíně ve středu 19. června běžel Běh Olympijského dne jako připomínka založení Mezinárodního olympijského výboru a vzniku novodobého olympijského hnutí. Současně účastníci částí startovného přispěli na podporu sportovní činnosti dětí. V pořadí 6. závod zlínského běžeckého seriálu se běžel v centru Zlína na 400 metrovém tartanovém oválu Stadiónu mládeže vedle městských lázní.

Po poledni se sice přehnaly 2 menší bouřky, které srazily teplotu na přijatelných 24°C, ale před startem v 18 hodin pršet přestalo a po chvíli opět vysvitlo slunce. Startovní pole 123 běžců, včetně 36 žen bylo rozděleno do 2 rozběhů. V tom prvním běželi ti rychlejší a všichni favorité. Hned po startu závodu na 5 km udával tempo Jan Kolárik, který držel tempo na čas 15:50. Stačil mu jen Filip Vabroušek, ale i ten v 8. kole začal ztrácet. Jan Kolárik (Edhouse.cz) pokračoval s nastaveným tempomatem 1:16 / kolo sám a posledním 400 m okruhem z celkových 12,5 doslova prolétl za 1:04. Splnil tak a ještě vylepšil svůj plán, když zvítězil s časem 15:41 o 38 vteřin před 2. Filipem Vabrouškem (Sykora running tým) – 16:19. Třetí doběhl Jan Maděrič – 16:38, čtvrtý Svatopluk Janečka (TJ Skiturist Velké Karlovice) – 17:09 a pátý Jiří Daněk (Uherské Hradiště) – 17:21.

To v kategorii žen byl vývoj napínavější - závod nejrychleji rozběhla Martina Latináková, za ní se srovnaly Lucia Friedlaenderová, Mária Sýkorová a Veronika Brázdová. Ve třetím kole se vedení ujala Veronika a celou čtveřici táhla 3 kola. V polovině závodu došlo k další změně, když díky rovnoměrnému tempu se na čelo závodu žen propracovala Mária Sýkorová (Sykora running tým). Vypracoval si malý náskok, ten udržela až do konce a zvítězila v čase 21:08 o 6 vteřin před druhou Luciou Friedlaenderovou (Sykora running tým) - 21:14. Ta se 3 kola před cílem dostala před třetí Martinu Latinákovou (Zvonek Sport Valašské Klobouky) – 21:26. Čtvrtá doběhla Veronika Brázdová (Valachbajk team) – 21:31 a páté místo obsadila Jitka Bařinková () – 22:45.

Jako přípravu na víkendový Moraviaman se závodu zúčastnil i Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín), který zaběhl čas 19:32 a obsadil celkové 23. místo.

Závodu se dále zúčastnil také český reprezentant ve sjezdovém lyžování zrakově handicapovaných Patrik Hetmer z Luhačovic, bronzový medailista v obřím slalomu na MS 2015, účastník paralympijských her 2014 a 2018. V této běžecké disciplíně na 5 km dosáhl času 23:31 a obsadil celkové 70. místo.

Juniorky: Renáta Flašarová (Biatlon Halenkovice) – 25:05

Po závodě bylo pro závodníky tradičně připraveno občerstvení a díky měření čipovou technologií si účastníci opět mohou porovnat mezičasy své a soupeřů na jednotlivá kola.

Po letní prázdninové pauze bude seriál pokračovat 7. závodem v neděli 25. srpna 15. ročníkem krosového běhu Slopenská 10, který je rovněž součástí Českého poháru v běhu do vrchu.

Přejeme Vám krásné léto, hezké prázdniny a nejpozději ve Slopném opět naviděnou. Těšíme se na Vaši účast!