Josefský běh

18.3.2023

Předešlý ročník - Josefský běh 2022

Vypsané závody

Josefský běh 2023 - 5 km - junioři

Datum konání : 18.3.2023

36. Josefský běh pro Dětské centrum Zlín

Další běžecký závod celoroční soutěže vytrvalců Zlínska. Letošní Josefský běh, respektive výtěžek z něj, bude opět věnován Dětskému centru Zlín, které sídlí v Čiperově vile na Burešově.

Běhy Zlín pořádají v sobotu 18. března 2022 už 36. Josefský běh. Další běžecký závod celoroční soutěže vytrvalců Zlínska. Letošní Josefský běh, respektive výtěžek z něj, bude věnován Dětskému centru Zlín, které sídlí v Čiperově vile na Burešově. Zde také bude veškeré zázemí akce.

Trať závodu tvoří okruh dlouhý 5km. Běžci běží jeden pětikilometrový okruh nebo dva pětikilometrové okruhy. Start je na nádvoří Čiperovy vily. Z areálu se proběhne zahrádkářskou osadou. Běží se po lesní cestě směrem na Štákovy Paseky. Po prvním kilometru následuje stoupání Štákovými Pasekami až na lesní šotolinovou cestu nad Příluky. Odbočí se doleva a po spravené cestě se vrací zpět ke startu. Účastníci běžící závod na 10 km se po seběhu vydají na druhý okruh.

Trať není zcela uzavřená. Běžci musí dodržovat pravidla silničního provozu. Respektujte pokyny pořadatelů.

Časový harmonogram

  • 8:30 – 9:45 hodin - prezence do závodu a přihlášení na místě
  • 10:00 - start závodu
  • 11:15 - dětské běhy, které budou po skončení závodu dospělých
  • 11:30 - vyhlášení vítězů Josefského běhu
  • 11:45 - vyhlášení vítězů seriálu Běhy Zlín 2021

Zázemí v rámci možností Dětského centra Zlín. Občerstvení pro závodníky zajištěno – voda, ionťák, ovoce, polévka.

Do seriálu Běhy Zlín se započítávají výsledky ze závodu na 10 kilometrů(vítěz získá 200 bodů) i na 5 kilometrů (vítěz získá 100 bodů).

Závod se měří čipy. Čipy si umístěte nad kotník. V cíli čip prosím odevzdejte, stejně tak i startovní číslo.

Ceny: 1. místo 500,-; 2. místo 400,-; 3. místo 300,-; celkový vítěz - 300,-

Výtěžek ze startovného půjde na Dětské centrum Zlín

Věkové kategorie dle pravidel seriálu Běhy Zlín

O závodu

Původně se běhával na Salaši, v roce 1988 byl přesunut do Zlína - Januštice, kde se na trati v okolí střelnice začalo znovu 1. ročníkem. V roce  1995 se přesunul o kousek dál na Burešov, kde zůstal až do současnosti. Jak z názvu vyplývá, závod se koná březnovou sobotu nejbližší svátku Josefa. 16. března 2019 se běh pořádaný Jirkou Prokopem a jeho kamarády uskutečnil již po 32. Až do roku 2017 se běhala 10 km trať s převýšením cca 215 na obrátkovitém okruhu se startem od zahrádkářské kolonie. Po výběhu lesní cestou se dále pokračovalo lesní asfaltkou přes Štákovy Paseky a dále po asfaltové cestě do Příluk, kde byla po seběhu na 5 km u kapličky obrátka. 

V roce 2018 se z důvodu afrického moru prasat v oblasti musel závod přesunout na protější kopec zlínského údolí na 5 km okruh kolem Tlusté hory. Startovalo se od zastávky MHD Maják, točna a stejně jako u Strojařské desítky se po náběhu do lesa přes závoru běželo zvlněnou asfaltkou až k rozcestí, kde se ale odbočilo doprava na šotolinovou cestu po Stezce zdraví. Po rovince následoval seběh k lesnímu hřišti a od odbočky u bunkru na lesní asfaltku čekal závodníky táhlý výběh pod Maják – televizní vysílač. Odtud se sbíhalo k závoře a dále do 2. kola.

V roce 2019 se závod vrátil na původní místo, ale trať se změnila na 5 km okruh. Po startu se běželo zvlněnou lesní cestou a po přeběhnutí potůčku následoval výběh po asfaltce přes Štákovy Paseky. Nad Pasekami se cesta narovnala a po naběhnutí na cestu od Příluk profil ve 2. polovině okruhu po Cyrilometodějské stezce převážně lehce klesal.

V roce 2020 epidemie koronaviru odsunula tradiční termín na srpen. Okruh byl opět trochu upraven, protože se běželo ve prospěch Dětského centra, které sídlí v Čiperově vile nedaleko tradičního startu od zahrádkářské kolonie. Po startu následoval průběh zahrádkářskou kolonií a dále se pokračovalo jako v roce 2019, jen výběh přes Štákovy Paseky se zkrátil. Od křížku se pokračovalo po modré lesní pěšinou k rozcestí Pod Štákovým vrškem a dále po asfaltce - Cyrilometodějské stezce k zadní bráně Dětského centra do 2. kola.

Po závodě Jiří Prokop, hlavní organizátor běžeckého seriálu vytrvalců Zlínska, každoročně s přáteli provádí vyhodnocení běžecké soutěže za předcházející rok.

Fotogalerie - 35. Josefský běh / Milan Mikšík